Famous Graphics Chips: TI TMS34010 and VRAM. The first programmable graphics processor chip
By Dr. Jon Peddie
By Dr. Jon Peddie on
January 10, 2019
Figure 1: Texas Instruments’ TMS3010 Graphics System Processor
Along with the chip, TI introduced their new software interface, the Texas Instruments Graphics Architecture (TIGA). TI claimed the 34010 was faster as a general processor than the popular Intel 80286 in typical graphics applications. The 34010, said Guttag, waits on the host 90% to 95% of the time with the way Microsoft Windows was structured by passing mostly very low-level commands.
Figure 2: TMS34010 system block diagram
Figure 3: TMS34010 internal architecture block diagram
The chip had a core clock frequency of 40 MHz and later 50MHz, which was pretty high for the time, and many OEMs over-clocked the chip to gain a little performance differentiation.
Microsoft didn’t initially support the 34010 in their Windows interface but came around because the chip did an excellent job in display list processing and was easier to manage in Windows 2. Still Windows at the time was passing mostly low-level commands with a lot of overhead.