IEEE Computer Society Announces 2021 Fellows
 

LOS ALAMITOS, Calif., 9 December 2020 – Today IEEE Computer Society (IEEE CS) announces that 51 IEEE CS members and 17 IEEE members evaluated by the IEEE CS Fellow Evaluation Committee will be elevated to IEEE Fellow grade in 2021. The grade of Fellow recognizes unusual distinction in the profession.

The IEEE Board of Directors elevated 282 members to Fellow status for 2021.  IEEE CS members and associates recommended for Fellow status in 2021 include:

Tarek Abdelzaherfor contributions to cyber-physical systems and real-time computing

Rajeev Balasubramonianfor contributions to in-memory computation and memory interface design

David Basinfor contributions to formal methods for information security

Wim Bogaertsfor contributions to design methodologies for silicon photonics components and circuits

Achintya Bhowmikfor leadership in perceptual augmentation devices

Kirk Cameronfor contributions to measurement and management of energy in high-performance-computing systems

Calin Cascavalfor contributions to programming models for parallel machines and heterogeneous mobile devices

Bruce Croftfor contributions to information retrieval

Bronis De Supinskifor leadership in the design and use of large-scale computing systems

Sebastian Elbaum for contributions of testing techniques for evolving systems

Natalie Enright Jergerfor contributions to networks-on-chip for many-core architectures

Michael Ernstfor contributions to software analysis, testing, and verification

Evgeniy Gabrilovichfor contributions to web information retrieval technology

James Geefor contributions to medical image processing and analysis

Yolanda Gilfor contributions to geoscience and scientific discovery with intelligent workflow systems

Matthias Grossglauserfor contributions to the modeling and analysis of network traffic and data

Wolfgang Heidrich for contributions to high dynamic range display and computational cameras

Stephen Hodges for leadership in pervasive computing systems

Ayanna Howardfor contributions to human-robot interaction systems

Bruce Jacob for contributions to computer memory design and analysis

Daniel Jimenezfor contributions to neural branch prediction in microprocessor research and design

Stefanos Kaxirasfor contributions to high-performance and power-efficient memory hierarchies

Kimberly Keeton for contributions to storage and memory systems

Craig Knoblockfor contributions to semantic data integration techniques

Svetlana Lazebnikfor contributions to computer vision

Huadong Mafor contributions to multimedia sensor networks

Kyoung Mu Leefor contributions to image restoration and visual tracking

Wenke Leefor contributions to machine-learning-based approaches to intrusion and botnet detection

Wonjun Lee for contributions to multiple access and resource allocation in wireless networks

Houqiang Lifor contributions to video coding and multimedia content analysis

Ninghui Lifor contributions to data privacy and security

Xiaofeng Liaofor contributions to neurodynamic systems and chaotic cryptography

Shixia Liufor contributions to visual text analysis and visual model analysis

Le Lufor contributions to machine learning for cancer detection and diagnosis

Jose Martinezfor contributions to adaptable multiprocessor computer architectures

Sharad Mehrotra for contributions to the fields of data management and multimedia information retrieval

Prabhat Mishrafor contributions to system-on-chip validation and design automation of embedded systems

Jose Moreirafor advances in high performance computing systems software and processor design

Katherine Morsefor contributions to standardization of simulation technologies

Andreas Moshovosfor contributions to out-of-order processor microarchitecture and multiprocessor memory systems

Alessandro Orsofor contributions to software testing and debugging

John Owensfor contributions to heterogeneous parallel computing

Ai-chun Pangfor contributions to resource management and service provisioning for mobile edge networks

Pietro Peronafor contributions to visual recognition algorithms and datasets

Louiqa Raschidfor contributions to data management, information integration and data mining

Martin Reddyfor contributions to conversational artificial intelligence

Grigore Rosufor contributions to runtime verification and programming language semantics

Dieter Schmalstiegfor contributions to augmented reality

Julia Schnabelfor contributions to medical image computing

Eve Schoolerfor contributions to multimedia protocols and internet standards

Alla Shefferfor contributions to mesh parameterization and hexahedral meshing

Richa Singh for contributions to robust and secure biometrics

Willy Susilofor contributions to cloud computing security

Jie Tangfor contributions to knowledge discovery from data and social network mining

My Thaifor contributions to modeling, design, and optimization of networked systems

Vincent Tsengfor contributions to utility pattern mining and biomedical applications

Filip De Turckfor contributions to network resource management and adaptive service delivery

Jaideep Vaidyafor contributions to privacy protection in data analytics and access control management

Wil Van Der Aalstfor contributions to process mining and workflow processes

Ganesh Venayagamoorthyfor contributions to the application of artificial intelligence to power systems

Lizhe Wangfor contributions to high performance computing in processing, analysis and applications of remote sensing imagery

Xiaorui Wangfor contributions to power management of data center servers and embedded systems

Yingxu Wangfor contributions to real-time autonomous systems

Jingyi Yufor contributions to theoretical analysis, algorithms and systems for computational photography and computer vision

Junsong Yuanfor contributions to human behavior understanding and video analytics

Lintao Zhang for contributions to computer-aided verification with efficient Boolean satisfiability solvers

Yu Zheng for contributions to spatio-temporal data mining and urban computing

Thomas Zimmermann for contributions to data science in software engineering, research and practice

The Board of Directors confers the title of Fellow upon a person of outstanding and extraordinary qualifications and experience in IEEE-designated fields, who has made important individual contributions to one or more of those fields.

For more information about the IEEE Fellow Program, visit www.ieee.org/membership/fellows/.

To view past Computer Society Fellow Class lists, visit:

www.computer.org/volunteering/awards/fellows.

At the time the nomination is submitted, a nominee must:

  • have accomplishments that have contributed importantly to the advancement or application of engineering, science and technology, bringing the realization of significant value to society;
  • hold Senior Member or Life Senior Member grade at the time the nomination is submitted;
  • have been a member in good standing in any grade for a period of five years or more preceding 1 January of the year of elevation.

The nominee cannot be a member of the IEEE Fellow Committee, an IEEE Society/Technical Council Fellow Evaluating Committee Chair, or a member of IEEE Society/Technical Council Fellow Evaluating Committees reviewing the nomination.

About the IEEE Computer Society

The IEEE Computer Society is the world’s home for computer science, engineering, and technology. A global leader in providing access to computer science research, analysis, and information, the IEEE Computer Society offers a comprehensive array of unmatched products, services, and opportunities for individuals at all stages of their professional career. Known as the premier organization that empowers the people who drive technology, the IEEE Computer Society offers unparalleled international conferences, peer-reviewed publications, a unique digital library, and training programs. Visit www.computer.org for more information.