The Community for Technology Leaders

Announcement: Acknowledgment of Reviewers for 1995 and 1996

Pages: pp. 3-7


1995

K. Abdel-Ghaffar

A. Acharya

H. Adeli

A. Agrawala

R. Ahmed

R. Anderson

C. Ang

Y. Arens

G. Ariav

R. Arkin

G. Aslan

V. Atluri

G. Attardi

P. Atzeni

A. Bagchi

A. Bansal

F. Barachini

E. Baralis

F. Barlos

V. Barr

D. Barstow

C. Baru

A. Basu

H. Beck

C. Beeri

A. Belussi

E. Bertino

S. Bhalla

S. Bhatia

S. Bird

G. Bisson

R. Blazer

M. Boddy

M. Boehlen

A. Bonner

A. Borgida

P. Bosc

A. Bougettaya

N. Bourbakis

Y. Breitbart

G. Brewka

B. Bryant

O. Bukhres

P. Buneman

L. Cabrera

M. Cadoli

J. Callan

S. Castano

T. Catarci

R. Chadha

S. Chakravathy

R. Chandra

S. Chaudhuri

S. Chawathe

I. Chen

M. Chen

P. Chen

Y. Chen

A. Cheng

N. Ching

J. Chomicki

B. Christianson

S. Chung

P. Ciaccia

S. Clamen

L. Console

G. Cooper

A. Datta

S. Davidson

D. Davison

D. DeWitt

A. Delis

E. Denna

A. Deuel

J. Dillenburg

K. Dittrich

L. Doorn

K. Doty

P. Drew

D. Du

W. Du

D. Dubois

M. Dunham

E. Durfee

S. Dutta

C. Dyreson

M. Egenhofer

D. Embley

K. Engel

C. Esperana

O. Etzion

C. Faloutsos

A. Fekete

E. Fernandez

M. Fickner

D. Fisher

R. Fletcher

M. Franklin

C. Freksa

J. Froscher

A. Fu

R. Fulton

S. Gadia

A. Gaffoor

L. Gasser

J. Gattiker

M. Gelfond

M. Georgeff

S. Ghandeharizadeh

S. Ghanderizadeh

T. Giter

F. Glover

F. Golshani

F. Gomez

G. Gopalakrishnan

G. Gottlob

G. Grahne

A. Grama

F. Grandi

E. Gregoire

T. Griffin

J. Gu

E. Gudes

V. Gudivada

G. Guerrini

R. Gueting

G. Guida

A. Gupta

D. Gusfield

E. Gutstein

P. Haas

N. Hachem

J. Hammer

J. Han

E. Hanson

O. Hansson

Y. Hara

L. Harada

J. Haritsa

Y. Hatsiligeroudis

D. Heckerman

P. Helman

J. Hendler

M. Hirakawa

W. Hou

H. Hsiao

C. Hsu

K. Hua

M. Huhns

A. Hurson

P. Huyn

T. Imielinski

Y. Ionnidis

T. Ishida

P. Isreal

H. Jagadish

L. Jain

H. Jang

N. Jennings

C. Jensen

J. Jing

D. Johnson

W. Jonker

J. Kahng

M. Kamath

A. Kandel

A. Karmouch

R. Kashyap

V. Kashyap

R. Kemmerer

A. Kemper

L. Kerschberg

M. Kifer

R. King

M. Kitsuregawa

G. Klir

C. Kolovson

R. Korf

Y. Kornatzky

A. Kosky

M. Koubarakis

C. Koutsongeras

S. Kraus

B. Kuipers

K. Kulkarni

A. Kumar

V. Kumar

M. Kurihara

Y. Kwon

K. Lam

S. Lander

R. Larsen

J. Lee

C. Leung

Q. Li

K. Liao

H. Liaw

J. Lin

K. Lin

R. Liscano

T. Little

A. Liu

C. Liu

L. Liu

Y. Lo

P. Lockemann

H. Lu

M. Lu

H. Luchian

D. Lyons

I. MacLeod

H. Maegawa

D. Maier

B. Manaris

M. Mannino

Y. Manolopoulos

D. Mark

L. Mark

V. Markowitz

P. Marquis

R. Marti

N. Matloff

K. McKeown

C. Meadows

I. Meiri

W. Meng

S. Mertoguns

J. Messing

R. Miller

T. Milo

D. Miranker

A. Moggadamtadeh

D. Moldovan

T. Mostardi

M. Murphy

M. Musen

P. Muth

T. Nakajima

J. Naughton

S. Navathe

D. Nazareth

B. Nelson

S. Ng

J. Nicolas

J. Nievergelt

M. Nodine

M. Norrie

T. Nurkkala

L. O'Gorman

A. Odlyzko

D. Ohler

T. Ohmori

F. Olken

E. Omiecinski

B. Ooi

P. Oorschot

S. Osborn

A. Ouksel

G. Ozsoyoglu

M. Ozsu

H. Pang

Y. Pao

J. Park

A. Parlos

N. Paton

L. Pau

M. Pazzani

J. Pearl

J. Peckham

W. Pedrycz

N. Pereira

B. Pernici

C. Petrie

D. Phatak

H. Pirahesh

N. Pissinou

J. Pittges

W. Potter

A. Poulovassilis

A. Prakash

S. Pramanik

A. Preece

A. Prieditis

P. Prosser

C. Pu

W. Punch

E. Puppo

P. Purdom

X. Qian

M. Rafanelli

S. Ram

M. Ramakrishna

K. Ramamritham

B. Ramkumar

V. Rangan

M. Rao

C. Ravishankar

A. Reinefeld

R. Resende

R. Reynolds

C. Robertson

J. Robinson

E. Rose

D. Rotem

C. Roucairol

M. Rusinkiewicz

G. Saake

H. Sahami

R. Sahner

K. Salem

H. Samet

N. Sarda

A. Savasere

M. Scalas

R. Scalas

R. Schalkoff

P. Scheuermann

K. Schewe

P. Schiwietz

J. Schmolze

L. Schubert

B. Seeger

A. Segre

T. Sellis

K. Sevcik

C. Shaffer

M. Shan

D. Shasha

L. Shastri

J. Shavlik

J. Shawe-Taylor

S. Shekhar

A. Sheth

B. Shidlovsky

M. Shridhar

A. Si

M. Singhal

A. Sistla

P. Sistla

R. Snodgrass

A. Sohn

S. Son

N. Soparkar

S. Spaccapietra

W. Spangler

D. Spiegelhalter

M. Spiliopoulou

B. Sreenath

S. Srihari

S. Sripada

D. Srivastava

J. Srivastava

J. Stankovic

A. Steiner

E. Stickel

S. Stolfo

D. Straccia

P. Stuckey

V. Subrahmanian

C. Suen

W. Sun

P. Syverson

M. Talamo

M. Tambe

K. Tan

J. Tang

A. Tansel

A. Tascillo

M. Tascillo

T. Teorey

L. Terveen

B. Thalheim

B. Thalhiem

T. Ting

A. Tjoa

A. Tomasic

F. Tompa

E. Toppano

R. Torlone

G. Trajceski

K. Trovato

M. Truszczynski

T. Tsai

V. Tsotras

A. Tuzhilin

S. Urban

V. Vaishnavi

P. Valduriez

P. Varman

G. Verfaillie

V. Vianu

V. Vidal

D. Vineyard

R. Vingralek

J. Vitter

W. Wallace

P. Wang

Y. Wang

G. Weddell

K. Whang

X. Whang

C. Witteveen

O. Wolfson

M. Wong

S. Wrobel

J. Wu

S. Yang

J. Yen

Y. Yesha

D. Yokoo

K. Yoshimoto

H. Young

L. Yuan

X. Zeng

A. Zhang

C. Zhang

D. Zhang

W. Zhang

R. Zicari

J. Zobel

1996

A. Abbadi

K. Abdel-Ghaffar

K. Aberer

S. Abiteboul

A. Acharya

N. Adam

N. Adams

H. Adeli

C. Aggarwal

D. Agrawal

R. Agrawal

A. Agrawala

R. Ahmed

D. Allemang

P. Antsaklis

T. Anwar

P. Apers

R. Araya

G. Aslan

K. Astrom

G. Attardi

L. Baekgaard

A. Bagchi

A. Bansal

F. Barachini

C. Baral

E. Baralis

F. Bastani

H. Beck

P. Beek

C. Beeri

K. Bennett

E. Bertino

C. Bettini

A. Bhimani

A. Biliris

A. Bimbo

G. Bisson

H. Blair

P. Bober

M. Boddy

M. Boehlen

A. Borgida

A. Bougettaya

N. Bourbakis

C. Boutilier

T. Bozkaya

E. Bredebsteiner

J. Breese

G. Brewka

A. Brodsky

A. Buchmann

B. Buttenfield

W. Caelli

J. Callan

K. Candan

V. Castelli

B. Catania

T. Catarci

S. Chakravarthy

R. Chandra

S. Chang

S. Chaudhari

A. Chen

M. Chen

P. Chen

W. Chen

Y. Chen

A. Cheng

B. Cheng

D. Cheung

L. Chiesa

N. Ching

L. Chu

W. Chu

L. Chung

S. Chung

P. Ciaccia

E. Clementini

C. Clifton

F. Coenen

A. Coliendo

C. Collet

L. Console

O. Costich

J. Cubero

B. Cukic

M. Cutkosky

A. Dan

K. Decker

A. Delis

D. Dey

K. Dittrich

J. Dix

A. Dogac

M. Druzdzel

W. Du

D. Dubois

M. Dunham

E. Durfee

S. Dutta

C. Dyreson

C. Eastman

J. Edwards

M. Egenhofer

C. Eick

T. Eiter

A. Elmagarmid

R. Elmasri

D. Embley

I. Essa

O. Etzion

J. Eusterbrock

G. Evangelidis

C. Faloutsos

U. Fayyad

R. Feldman

R. Ferrandina

E. Ferrari

M. Fickner

I. Filby

N. Filer

S. Finger

R. Fletcher

M. Franklin

P. Fraternali

C. Freksa

C. Freytag

T. Fruehwirth

T. Fruhwirth

A. Fu

L. Fu

N. Fuhr

S. Gadia

A. Gaffoor

A. Gal

J. Gattiker

S. Gatziu

M. Gelfond

S. Ghandeharizadeh

F. Glover

R. Godin

F. Golshani

L. Golubchik

F. Gomez

S. Goodwin

V. Gottemukkala

G. Gottlob

G. Graefe

A. Grama

F. Grandi

S. Greco

E. Gregoire

L. Gruenwald

J. Gu

V. Gudivada

G. Guerrini

R. Gueting

K. Guh

E. Gutstein

R. H'ahnle

J. Hammer

J. Han

E. Hanson

O. Hansson

Y. Hara

L. Harada

F. Harmelen

Y. Hatsiligeroudis

J. Hellerstein

J. Hendler

L. Henschen

G. Hernadi

T. Hinke

K. Hinrichs

M. Hirakawa

S. Hong

W. Hou

H. Hsiao

K. Hua

Y. Huang

M. Huhns

K. Hunt

A. Hurson

T. Imielinski

T. Imilienski

Y. Ioannidis

T. Ishida

H. Ishikawa

P. Isreal

H. Jagadish

A. Jagota

S. Jajodia

A. Jamoussi

H. Jang

N. Jennings

C. Jensen

J. Jing

P. Jovanis

U. Junker

J. Kahng

L. Kanal

A. Kandel

K. Karlapalem

A. Karmouch

R. Kashyap

V. Kashyap

A. Kemper

R. King

W. Klas

M. Klemettinen

G. Klir

S. Kokkotos

R. Korf

R. Kotagiri

C. Koutsongeras

H. Kriegel

R. Krovetz

A. Krzyzak

W. Kuhn

B. Kuipers

A. Kumar

V. Kumar

K. Kwok

P. Ladkin

K. Lam

S. Lander

L. Lankewicz

P. Larson

G. Lausen

Q. Le

J. Lee

B. Lent

C. Li

D. Li

Q. Li

K. Liao

H. Liaw

D. Lieuwen

S. Lifschitz

P. Lima

K. Lin

R. Lindsay

U. Lipeck

R. Liscano

A. Liu

B. Liu

C. Liu

D. Liu

L. Liu

M. Liu

M. Lo

N. Lorentzos

H. Lu

F. Luccio

B. Ludascher

A. Luniewski

D. Lyons

R. Maclin

J. Mahoney

D. Maier

M. Mak

A. Malhotra

H. Mannila

S. March

S. Marcus

D. Mark

L. Mark

P. Marquis

S. McClean

K. McKeown

W. Meng

A. Merchant

T. Merrett

S. Mertoguns

M. Meskes

A. Meystel

D. Miranker

G. Moekotte

A. Moggadamtadeh

D. Montesi

B. Moon

S. Morishita

J. Mothe

R. Mukkamala

I. Mumick

M. Musen

S. Mussi

J. Myllymaki

J. Mylopoulos

M. Naor

M. Nassiments

S. Navathe

R. Ng

V. Ng

J. Nicolas

S. Nishio

T. Nurkkala

T. Oates

L. O'Gorman

T. Ojala

F. Olken

E. Omiecinski

M. O'Neal

B. Ooi

E. Oomoto

S. Osborn

G. Oszoyoglu

Z. Oszoyoglu

T. Oszu

A. Ouksel

U. Ozguner

G. Ozsoyoglu

M. Ozsoyoglu

M. Ozsu

S. Padmanabhan

S. Pal

H. Pang

M. Papazoglou

S. Paraboschi

J. Paredaens

C. Parent

J. Park

A. Patankar

N. Paton

M. Pazzani

N. Pereira

B. Pernici

R. Peters

C. Petrie

A. Pfeffer

D. Phatak

G. Piatetsky-Shapiro

N. Pissinou

D. Plexousakis

V. Poosala

B. Prabhakaran

A. Prakash

S. Pramanik

A. Prieditis

P. Prosser

G. Psaila

C. Pu

W. Punch

E. Puppo

X. Qian

K. Ramamritham

B. Ramkumar

V. Rangan

H. Ranganath

S. Rangarajan

H. Rao

M. Rao

R. Rastogi

R. Reynolds

K. Ringer

H. Ripoche

T. Risch

N. Rishe

C. Robertson

J. Robinson

J. Roddick

B. Rogowitz

E. Rose

J. Rosenschein

A. Rosenthal

K. Ross

D. Rotem

C. Roucairol

E. Rundensteiner

G. Saake

D. Sacca

H. Sahami

R. Sahner

T. Saito

C. Sakama

H. Samet

R. Sandhu

M. Sapino

N. Sarda

G. Saridis

S. Sarkar

C. Sartori

T. Sato

P. Savino

M. Schaefer

R. Schalkoff

P. Scheuermann

J. Schlipf

J. Schmolze

M. Scholl

B. Seeger

A. Segre

T. Sellis

S. Sen

P. Seshadri

J. Shafer

M. Shan

D. Shasha

L. Shastri

J. Shavlik

M. Shaw

S. Shekhar

W. Shen

A. Sheth

B. Shidlowsky

T. Shih

A. Shoshani

M. Shridhar

A. Si

A. Silberschatz

J. Sindayamaze

A. Sistla

P. Smyth

R. Snodgrass

S. Soloviev

A. Somani

X. Song

N. Soparkar

S. Spaccapietra

M. Spiliopoulou

S. Srihari

R. Srikant

J. Srivastava

L. Stephens

S. Stolfo

U. Straccia

V. Subrahmanian

S. Sudarshan

C. Suen

R. Sun

W. Sun

G. Sundaram

D. Szafron

M. Tambe

M. Tan

J. Tang

Z. Tang

A. Tansel

A. Tascillo

M. Tascillo

D. Taylor

T. Teorey

L. Terveen

B. Thalheim

A. Tharp

Y. Theodoridis

B. Theodoulidis

A. Thomasian

D. Toman

A. Tomasic

E. Toppano

M. Tresch

K. Trovato

M. Truszczynski

N. Tryfona

T. Tsai

V. Tsotras

M. Tsukamoto

H. Tsukimoto

S. Tsur

A. Tuzhilin

D. Tygar

S. Urban

G. Vachtsevanos

M. Vai

K. Valavanis

R. Valdes-Perez

C. Vassilakis

G. Verfaillie

V. Vianu

W. Wallace

F. Wang

P. Wang

X. Wang

Y. Wang

G. Weiss

K. Whang

S. White

B. Wielinga

J. Wijsen

A. Wilschut

J. Wilson

M. Winslett

C. Witteveen

J. Wolf

V. Wolfe

O. Wolfson

M. Wong

S. Wong

B. Woolf

J. Wotton

S. Wrobel

J. Wu

K. Wu

X. Wu

B. Wuthrich

S. Yang

C. Yoannidis

M. Yokoo

K. Yokota

J. Yoon

K. Yoshimoto

J. You

H. Young

P. Yu

L. Yuan

P. Zezula

C. Zhang

D. Zhang

G. Zhang

W. Zhang

J. Zhao

L. Zheng

Q. Zhu

J. Zimmermann

FULL ARTICLE
58 ms
(Ver 3.x)