• I
  • IPDPS
  • 2003
  • International Parallel and Distributed Processing Symposium (IPDPS'03)
Advanced Search 
International Parallel and Distributed Processing Symposium (IPDPS'03)
Nice, France
April 22-April 26
ISBN: 0-7695-1926-1
Table of Contents
Introduction
Session 1: Software: Grid and Distributed Computing
Won W. Ro, University of Southern California
Jean-Luc Gaudiot, University of California at Irvine
Stephen P. Crago, University of Southern California
Alvin M. Despain, University of Southern California
pp. 3b
Nirmit Desai, North Carolina State University at Raleigh
Frank Mueller, North Carolina State University at Raleigh
pp. 4
Session 2: Algorithms: Scheduling Task Systems
Björn Andersson, Chalmers University of Technology
Tarek Abdelzaher, University of Virginia
Jan Jonsson, Chalmers University of Technology
pp. 8a
Björn Andersson, Chalmers University of Technology
Tarek Abdelzaher, University of Virginia
Jan Jonsson, Chalmers University of Technology
pp. 8b
Session 3: Architecture: Shared-Memory Multiprocessors
Daehyun Kim, Cornell University
Mainak Chaudhuri, Cornell University
Mark Heinrich, University of Central Florida
pp. 10b
Session 4: Applications: Imaging and Visualization
Y. M. Teo, National University of Singapore
S. C. Low, National University of Singapore
S. C. Tay, National University of Singapore
J. P. Gozali, National University of Singapore
pp. 15b
Osni Marques, Lawrence Berkeley National Laboratory
Tony Drummond, Lawrence Berkeley National Laboratory
Don Vasco, Lawrence Berkeley National Laboratory
pp. 16b
Panel Discussion: Grid Computing
Grid Computing
Panel Discussion: MPI Programming
MPI Programming
Session 5: Software: Performance Analysis and Real-Time Systems
Mark K. Gardner, Los Alamos National Laboratory
Michael Broxton, Los Alamos National Laboratory
Adam Engelhart, Los Alamos National Laboratory
Wu-chun Feng, Los Alamos National Laboratory
pp. 20a
Ramesh Mishra, University of Pittsburgh
Namrata Rastogi, University of Pittsburgh
Dakai Zhu, University of Pittsburgh
Daniel Mossé, University of Pittsburgh
Rami Melhem, University of Pittsburgh
pp. 21b
Session 6: Algorithms: Scheduling for Heterogeneous Resources
A. A. Bertossi, University of Bologna
M. C. Pinotti, University ofTrento
R. Rizzi, University ofTrento
P. Gupta, Indian Institute of Technology at Kampur
pp. 24a
Yang Yang, University of California at San Diego
Henri Casanova, University of California at San Diego
pp. 24b
Barbara Kreaseck, University of California at San Diego
Larry Carter, University of California at San Diego
Henri Casanova, University of California at San Diego
Jeanne Ferrante, University of California at San Diego
pp. 26a
Session 7: Architecture: Networking
Christian Bell, Lawrence Berkeley National Laboratory
Dan Bonachea, University of California at Berkeley
Yannick Cote, Lawrence Berkeley National Laboratory
Jason Duell, Lawrence Berkeley National Laboratory
Paul Hargrove, Lawrence Berkeley National Laboratory
Parry Husbands, Lawrence Berkeley National Laboratory
Costin Iancu, Lawrence Berkeley National Laboratory
Michael Welcome, Lawrence Berkeley National Laboratory
Katherine Yelick, University of California at Berkeley and Lawrence Berkeley National Laboratory
pp. 28a
Vana Kalogeraki, University of California at Riverside
Alex Delis, University of Athens
Dimitrios Gunopulos, University of California at Riverside
pp. 29b
Yuanyuan Yang, State University of New York at Stony Brook
Jianchao Wang, DataTreasury Corporation
pp. 30a
Raj Krishnamurthy, Georgia Institute of Technology
Sudhakar Yalamanchili, Georgia Institute of Technology
Karsten Schwan, Georgia Institute of Technology
Richard West, Boston University
pp. 30b
Session 8: Applications: Peer-to-Peer and Mobile Computing
Fernanda P. Franciscani, Federal University of Minas Gerais
Marisa A. Vasconcelos, Federal University of Minas Gerais
Rainer P. Couto, Federal University of Minas Gerais
Antonio A. F. Loureiro, Federal University of Minas Gerais
pp. 32b
Sudhanva Gurumurthi, Pennsylvania State University
Ning An, Oracle Corporation
Anand Sivasubramaniam, Pennsylvania State University
N. Vijaykrishnan, Pennsylvania State University
Mahmut Kandemir, Pennsylvania State University
Mary Jane Irwin, Pennsylvania State University
pp. 33b
G. Chen, Pennsylvania State University
B. Kang, Pennsylvania State University
M. Kandemir, Pennsylvania State University
N. Vijaykrishnan, Pennsylvania State University
M. J. Irwin, Pennsylvania State University
R. Chandramouli, Stevens Institute of Technology
pp. 34a
Spiridon Bakiras, University of Hong Kong
Panos Kalnis, National University of Singapore
Thanasis Loukopoulos, Hong Kong University of Science and Technology
Wee Siong Ng, National University of Singapore
pp. 34b
Session 9: Software: Compiler Technology and Run-time Systems
Daniel Cociorva, Ohio State University
Xiaoyang Gao, Ohio State University
Sandhya Krishnan, Ohio State University
Gerald Baumgartner, Ohio State University
Chi-Chung Lam, Ohio State University
P. Sadayappan, Ohio State University
J. Ramanujam, Louisiana State University
pp. 37b
Jordi Guitart, Technical University of Catalonia
Xavier Martorell, Technical University of Catalonia
Jordi Torres, Technical University of Catalonia
Eduard Ayguadé, Technical University of Catalonia
pp. 38a
Session 10: Algorithms: Load Balancing
Jacques M. Bahi, Laboratoire déInformatique de Franche-Comté
Sylvain Contassot-Vivier, Laboratoire déInformatique de Franche-Comté
Raphaël Couturier, Laboratoire déInformatique de Franche-Comté
pp. 40a
Ittai Abraham, Hebrew University
Baruch Awerbuch, Johns Hopkins University
Yossi Azar, Tel Aviv University
Yair Bartal, Hebrew University
Dahlia Malkhi, Hebrew University
Elan Pavlov, Hebrew University
pp. 40b
Shoukat Ali, Purdue University
Anthony A. Maciejewski, Colorado State University
Howard Jay Siegel, Colorado State University
Jong-Kook Kim, Purdue University
pp. 42a
Lingyun Yang, University of Chicago
Ian Foster, University of Chicago and Argonne National Laboratory
Jennifer M. Schopf, Argonne National Laboratory
pp. 42b
Session 11: Architecture: Network Routing
J. C. Martínez, Universidad Politécnica de Valencia
J. Flich, Universidad Politécnica de Valencia
A. Robles, Universidad Politécnica de Valencia
P. López, Universidad Politécnica de Valencia
J. Duato, Universidad Politécnica de Valencia
pp. 44a
Jiani Guo, University of California at Riverside
Fang Chen, University of California at Riverside
Laxmi Bhuyan, University of California at Riverside
Raj Kumar, Hewlett-Packard Laboratory
pp. 44b
V. Puente, University of Cantabria
J. A. Gregorio, University of Cantabria
R. Beivide, University of Cantabria
F. Vallejo, University of Cantabria
pp. 45a
M. E. Gómez, Universidad Politécnica de Valencia
J. Flich, Universidad Politécnica de Valencia
A. Robles, Universidad Politécnica de Valencia
P. López, Universidad Politécnica de Valencia
J. Duato, Universidad Politécnica de Valencia
pp. 46a
Rinku Gupta, Ohio State University
Pavan Balaji, Ohio State University
Dhabaleswar K. Panda, Ohio State University
Jarek Nieplocha, Pacific Northwest National Laboratory
pp. 46b
Session 12: Applications: Grid and Distributed Computing
Spiridon Bakiras, University of Hong Kong
Thanasis Loukopoulos, Hong Kong University of Science and Technology
Ishfaq Ahmad, University of Texas at Arlington
pp. 48a
Yongchang Ji, University of Central Florida
Dan C. Marinescu, University of Central Florida
Wei Zhang, Purdue University
Timothy S. Baker, Purdue University
pp. 49a
Junwei Cao, NEC Europe Ltd.
Daniel P. Spooner, University of Warwick
Stephen A. Jarvis, University of Warwick
Subhash Saini, NASA Ames Research Center
Graham R. Nudd, NEC Europe Ltd.
pp. 49b
G. E. Pound, University of Southampton
M. H. Eres, University of Southampton
J. L. Wason, University of Southampton
Z. Jiao, University of Southampton
A. J. Keane, University of Southampton
S. J. Cox, University of Southampton
pp. 50a
Session 13: Software: Parallel Programming Models
Francisco Heron de Carvalho, Jr., Universidade Federal de Pernambuco
Rafael Dueire Lins, Universidade Federal de Pernambuco
pp. 53a
Session 14: Algorithms: Parallel Algorithms
Bogdan S. Chlebus, University of Colorado at Denver
Jop F. Sibeyn, Martin-Luther-Universität Halle-Wittenberg
pp. 56a
Ahmad Al-Yamani, King Fahd University of Petroleum and Minerals
Sadiq M. Sait, King Fahd University of Petroleum and Minerals
Hassan Barada, Etisalat College of Engineering
Habib Youssef, King Fahd University of Petroleum and Minerals
pp. 56b
C. E. R. Alves, Universidade São Judas Tadeu
E. N. Cáceres, Universidade Federale Mato Grosso do Sul
S. W. Song, Universidade de São Paulo
pp. 57a
R. J. Honicky, University of California at Santa Cruz
Ethan L. Miller, University of California at Santa Cruz
pp. 57b
C. García, Universidad Complutense
R. Lario, Universidad Complutense
M. Prieto, Universidad Complutense
L. Piñuel, Universidad Complutense
F. Tirado, Universidad Complutense
pp. 58a
Franz Franchetti, Technical University of Vienna
Markus Püschel, Carnegie Mellon University
pp. 58b
Session 15: Architecture: Scheduling and Storage
Pyrrhos Stathis, Delft University of Technology
Stamatis Vassiliadis, Delft University of Technology
Sorin Cotofana, Delft University of Technology
pp. 61a
Session 16: Applications: Parallel and Distributed Performance
M. Jahed Djomehri, NASA Ames Research Center
Rupak Biswas, NASA Ames Research Center
Mark Potsdam, NASA Ames Research Center
Roger C. Strawn, NASA Ames Research Center
pp. 64a
Oleg Bessonov, Institute for Problems in Mechanics
Dominique Fougère, Laboratoire de Modélisation et Simulation Numérique en Mécanique
Bernard Roux, Laboratoire de Modélisation et Simulation Numérique en Mécanique
pp. 65a
Hideaki Kikuchi, Louisiana State University
Rajiv K. Kalia, University of Southern California and Louisiana State University
Aiichiro Nakano, University of Southern California and Louisiana State University
Priya Vashishta, University of Southern California and Louisiana State University
Fuyuki Shimojo, Hiroshima University
Subhash Saini, NASA Ames Research Center
pp. 66b
Session 17: Software: Software for High Performance Clusters
Xiaosong Ma, University of Illinois at Urbana-Champaign
Marianne Winslett, University of Illinois at Urbana-Champaign
Jonghyun Lee, University of Illinois at Urbana-Champaign
Shengke Yu, University of Illinois at Urbana-Champaign
pp. 68b
Laxmikant V. Kalé, University of Illinois at Urbana-Champaign
Sameer Kumar, University of Illinois at Urbana-Champaign
Krishnan Varadarajan, Microsoft Inc.
pp. 69a
Felix Freitag, Technical University of Catalonia
Jordi Caubet, Technical University of Catalonia
Montse Farrera, Technical University of Catalonia
Toni Cortes, Technical University of Catalonia
Jesus Labarta, Technical University of Catalonia
pp. 69b
Roy Friedman, Technion - Israel Institute of Technology
Lior Baram, Technion - Israel Institute of Technology
Shiri Abarbanel, Technion - Israel Institute of Technology
pp. 70a
Session 18: Algorithms: Decentralized Algorithms
Zhenghao Zhang, State University of New York at Stony Brook
Yuanyuan Yang, State University of New York at Stony Brook
pp. 72a
Jie Wu, Florida Atlantic University
Fei Dai, Florida Atlantic University
pp. 73b
A. K. Datta, University of Nevada at Las Vegas
M. Gradinariu, IRISA, Université Rennes 1
M. Raynal, IRISA, Université Rennes 1
G. Simon, University of Nevada at Las Vegas and IRISA, Université Rennes 1
pp. 74a
Session 19: Architecture: Multithreading and VLIW
Javier Zalamea, Universitat Politècnica de Catalunya
Josep Llosa, Universitat Politècnica de Catalunya
Eduard Ayguadé, Universitat Politècnica de Catalunya
Mateo Valero, Universitat Politècnica de Catalunya
pp. 77a
Chulho Shin, Samsung Electronics Corporation
Seong-Won Lee, University of Southern California
Jean-Luc Gaudiot, University of California at Irvine
pp. 77b
Session 20: Applications: Algorithms and Applications
Gabriele Jost, NASA Ames Research Center
Haoqiang Jin, NASA Ames Research Center
Jesus Labarta, Technical University of Catalonia
Judit Gimenez, Technical University of Catalonia
Jordi Caubet, Technical University of Catalonia
pp. 80b
Henrique Andrade, University of Maryland at College Park
Tahsin Kurc, Ohio State University
Alan Sussman, University of Maryland at College Park
Joel Saltz, Ohio State University
pp. 81a
Abdou Guermouche, INRIA ReMaP Project-LIP
Jean-Yves L?Excellent, INRIA ReMaP Project-LIP
Gil Utard, INRIA ReMaP Project-LIP
pp. 82b
Plenary Session: Best Papers
Vinod Tipparaju, Pacific Northwest National Laboratory
Jarek Nieplocha, Pacific Northwest National Laboratory
Dhabaleswar Panda, Ohio State University
pp. 84a
Håkan Sundell, Chalmers University of Technology and G?teborg University
Philippas Tsigas, Chalmers University of Technology and G?teborg University
pp. 84b
Eitan Frachtenberg, Los Alamos National Laboratory and The Hebrew University
Dror G. Feitelson, The Hebrew University
Fabrizio Petrini, Los Alamos National Laboratory
Juan Fernandez, Los Alamos National Laboratory
pp. 85b
Plenary Sessions: Industrial Track I and II
Sujoy Basu, Hewlett-Packard Company
Sameer Adhikari, Hewlett-Packard Company
Raj Kumar, Hewlett-Packard Company
Yong Yan, Hewlett-Packard Company
Roland Hochmuth, Hewlett-Packard Company
Bruce E. Blaho, Hewlett-Packard Company
pp. 88a
Workshop 1: Heterogeneous Computing Workshop — HCW
Han Yu, University of Central Florida
Dan C. Marinescu, University of Central Florida
Annie S. Wu, University of Central Florida
Howard Jay Siegel, Colorado State University
pp. 97a
Jong-Kook Kim, Purdue University
Sameer Shivle, Colorado State University
Howard Jay Siegel, Colorado State University
Anthony A. Maciejewski, Colorado State University
Tracy D. Braun, University of Maryland
Myron Schneider, Colorado State University and Agilent Technologies
Sonja Tideman, Colorado State University
Ramakrishna Chitta, Colorado State University
Raheleh B. Dilmaghani, Colorado State University
Rohit Joshi, Colorado State University
Aditya Kaul, Colorado State University
Ashish Sharma, Colorado State University
Siddhartha Sripada, Colorado State University
Praveen Vangari, Colorado State University
Siva Sankar Yellampalli, Lousiana State University
pp. 98a
Houda Lamehamedi, Rensselaer Polytechnic Institute
Zujun Shentu, Rensselaer Polytechnic Institute
Boleslaw Szymanski, Rensselaer Polytechnic Institute
Ewa Deelman, University of Southern California
pp. 100b
Stéphane Genaud, Universit? Louis Pasteur
Arnaud Giersch, Universit? Louis Pasteur
Frédéric Vivien, ?cole Normale Sup?rieure de Lyon
pp. 101a
Egor Dovolnov, Russian Academy of Sciences
Alexey Kalinov, Russian Academy of Sciences
Sergey Klimov, Russian Academy of Sciences
pp. 102a
Workshop 2: Workshop on Parallel and Distributed Real-Time Systems — WPDRTS
Klaus Ecker, Technical University of Clausthal
David Juedes, Ohio University
Lonnie Welch, Ohio University
David Chelberg, Ohio University
Carl Bruggeman, Ohio University
Frank Drews, Ohio University
David Fleeman, Ohio University
David Parrott, Ohio University
Barbara Pfarr, NASA Goddard Space Flight Center
pp. 111b
Josep M. Banús, Universitat Rovira i Virgili
Alex Arenas, Universitat Rovira i Virgili
Jesús Labarta, Universitat Politècnica de Catalunya
pp. 112b
Anand Srinivasan, University of North Carolina at Chapel Hill
Philip Holman, University of North Carolina at Chapel Hill
James H. Anderson, University of North Carolina at Chapel Hill
Sanjoy Baruah, University of North Carolina at Chapel Hill
pp. 114a
Angelo Corsaro, Washington University at St. Louis
Ron K. Cytron, Washington University at St. Louis
pp. 115
Martin Gergeleit, Otto-von-Guericke-Universit?t Magdeburg
Leandro Buss Becker, Federal University of Rio Grande do Sul
Edgar Nett, Otto-von-Guericke-Universit?t Magdeburg
pp. 117b
Christian Siemers, University of Applied Sciences Nordhausen
Rainer Falsett, DaimlerChrysler Research
Reinhard Seyer, DaimlerChrysler Research
Klaus Ecker, Technical University Clausthal
pp. 119b
Lars Lundberg, Blekinge Institute of Technology
Daniel Häggander, Blekinge Institute of Technology
Kamilla Klonowska, Blekinge Institute of Technology
Charlie Svahnberg, Blekinge Institute of Technology
pp. 122a
A Real-Time Disk Scheduler for Multimedia Integrated Server Considering the Disk Internal Scheduler
Scott A. Banachowski, University of California at Santa Cruz
Scott A. Brandt, University of California at Santa Cruz
pp. 124b
Jinwoo Suh, University of Southern California
Dong-In Kang, University of Southern California
Stephen P. Crago, University of Southern California
pp. 125
Workshop 3: Workshop on High-Level Parallel Programming Models and Supportive Environments — HIPS
Session 1: Invited Presentation and Grid Computing
Ian J. Taylor, Cardiff University
Omer F. Rana, Cardiff University
Roger Philp, Cardiff University
Ian Wang, Cardiff University
Matthew Shields, Cardiff University
pp. 128a
Session 2: Programming Models
Sebastian Gerlach, Ecole Polytechnique F?d?rale de Lausanne
Roger D. Hersch, Ecole Polytechnique F?d?rale de Lausanne
pp. 128b
Tuan-Anh Nguyen, University of Applied Sciences Western Switzerland
Pierre Kuonen, University of Applied Sciences Western Switzerland
pp. 129a
Session 3: MPI and OpenMP
Session 4: Performance Engineering
Workshop 4: Workshop on Java for Parallel and Distributed Computing — JAVAPDC
M. Di Santo, University of Sannio
F. Frattolillo, University of Sannio
N. Ranaldo, University of Sannio
W. Russo, University of Calabria
E. Zimeo, University of Sannio
pp. 134a
Luc Courtrai, Universit? de Bretagne-Sud
Frédéric Guidec, Universit? de Bretagne-Sud
Nicolas Le Sommer, Universit? de Bretagne-Sud
Yves Mahéo, Universit? de Bretagne-Sud
pp. 134b
Bernhard Haumacher, University of Karlsruhe
Thomas Moschny, University of Wuppertal
Jürgen Reuter, University of Karlsruhe
Walter F. Tichy, University of Karlsruhe
pp. 136a
Quanming Lu, University of Science and Technology of China and University of Westminster
Vladmir Getov, University of Westminster
Shu Wang, China Netcom Corporation Ltd.
pp. 137a
Michael A. Frumkin, NASA Ames Research Center
Matthew Schultz, NASA Ames Research Center
Haoqiang Jin, NASA Ames Research Center
Jerry Yan, NASA Ames Research Center
pp. 139a
Yan Huang, Cardiff University
Ian Taylor, Cardiff University
David W. Walker, Cardiff University
Robert Davies, Cardiff University
pp. 139b
Workshop 5: Workshop on Nature Inspired Distributed Computing — NIDISC
Sébastien Cahon, Université des Sciences et Technologies de Lille1
El-Ghazali Talbi, Université des Sciences et Technologies de Lille1
Nordine Melab, Université des Sciences et Technologies de Lille1
pp. 144a
Tiago Sousa, Instituto Polit?cnico de Castelo Branco
Ana Neves, Instituto Polit?cnico de Castelo Branco and Universidade de Coimbra
Arlindo Silva, Instituto Polit?cnico de Castelo Branco and Universidade de Coimbra
pp. 144b
Xiannong Fu, Georgia State University
Yi Pan, Georgia State University
Anu G. Bourgeois, Georgia State University
Pingzhi Fan, Southwest Jiaotong University
pp. 145b
Enrique Alba, E.T.S. Ingeniería Informática
Gabriel Luque, E.T.S. Ingeniería Informática
pp. 147a
Enrique Alba, E.T.S. Ingeniería Informática
Francisco Luna, E.T.S. Ingeniería Informática
Antonio J. Nebro, E.T.S. Ingeniería Informática
pp. 147b
Franciszek Seredynski, Polish-Japanese Institute of Information Technologies and Polish Academy of Sciences
Pascal Bouvry, Luxembourg University of Applied Sciences
Albert Y. Zomaya, University of Sydney
pp. 149
Workshop 6: Workshop on High Performance Computational Biology — HiCOMB
Shahid H. Bokhari, University of Engineering & Technology
Jon R. Sauer, Eagle Research & Development
pp. 152a
Xiang Xiao, Indiana University Purdue University Indianapolis
Ernst R. Dow, Eli Lilly and Company
Russell Eberhart, Indiana University Purdue University Indianapolis
Zina Ben Miled, Indiana University Purdue University Indianapolis
Robert J. Oppelt, Eli Lilly and Company
pp. 154b
Richard O. Day, Air Force Institute of Technology
Gary B. Lamont, Air Force Institute of Technology
Ruth Pachter, Air Force Research Laboratory
pp. 155a
Bertil Schmidt, Nanyang Technological University
Lin Feng, Nanyang Technological University
Amey Laud, Helixense Pte Ltd
Yusdi Santoso, Helixense Pte Ltd
pp. 156b
Alexandros P. Stamatakis, Technical University of Munich and Ruprecht-Karls-University
Thomas Ludwig, Technical University of Munich and Ruprecht-Karls-University
pp. 157b
Workshop 7: Workshop on Advances in Parallel and Distributed Computational Models — APDCM
Jameela Al-Jaroodi, University of Nebraska - Lincoln
Nader Mohamed, University of Nebraska - Lincoln
Hong Jiang, University of Nebraska - Lincoln
David Swanson, University of Nebraska - Lincoln
pp. 160b
Mojca Ciglarič, University of Ljubljana
Tone Vidmar, University of Ljubljana
Matej Trampuš, University of Ljubljana
Matjaž Pančur, University of Ljubljana
pp. 161b
Akihiro Fujiwara, Kyushu Institute of Technology
Ken?ichi Matsumoto, Kyushu Institute of Technology
Wei Chen, Tennessee State University
pp. 162a
Daniel Grosu, University of Texas at San Antonio
Anthony T. Chronopoulos, University of Texas at San Antonio
pp. 163a
Tuan-Anh Nguyen, University of Applied Sciences Western Switzerland
Pierre Kuonen, University of Applied Sciences Western Switzerland
pp. 164a
Thomas Rauber, Universität Bayreuth
Gudula Rünger, Technische Universität Chemnitz
Sven Trautmann, Technische Universität Chemnitz
pp. 165a
Workshop 8: Reconfigurable Architectures Workshop — RAW
Opening Keynote
Session I: Architectures
F. Campi, Università di Bologna
A. Cappelli, Università di Bologna
R. Guerrieri, Università di Bologna
A. Lodi, Università di Bologna
M. Toma, Università di Bologna
A. La Rosa, Politecnico di Torino
L. Lavagno, Politecnico di Torino
C. Passerone, Politecnico di Torino
R. Canegallo, STMicroelectronics
pp. 171a
Rodrigo Soares, Universidade Federal do Rio Grande do Norte
Arnaldo Azevedo, Universidade Federal do Rio Grande do Norte
Ivan Saraiva Silva, Universidade Federal do Rio Grande do Norte
pp. 171b
Session IIa: Tools and Mapping
Lilian Bossuet, University of South Brittany
Wayne Burleson, University of Massachusetts at Amherst
Guy Gogniat, University of South Brittany
Vikas Anand, University of Massachusetts at Amherst
Andrew Laffely, University of Massachusetts at Amherst
Jean-Luc Philippe, University of South Brittany
pp. 172b
R. Leveugle, TIMA Laboratory
L. Antoni, TIMA Laboratory
B. Fehér, Budapest University of Technology and Economics
pp. 173b
V. Nollet, IMEC
P. Coene, IMEC
D. Verkest, IMEC, Vrije Universiteit Brussel and Katholieke Universiteit Leuven
R. Lauwereins, IMEC and Katholieke Universiteit Leuven
pp. 174a
Session IIb: Design Methods
Octavian Creţ, Technical University of Cluj-Napoca
Kalman Pusztai, Technical University of Cluj-Napoca
Cristian Vancea, Technical University of Cluj-Napoca
Balint Szente, Technical University of Cluj-Napoca
pp. 175b
Osman Devrim Fidanci, George Washington University
Dan Poznanovic, SRC Computers Inc.
Kris Gaj, George Mason University
Tarek El-Ghazawi, George Washington University
Nikitas Alexandridis, George Washington University
pp. 176b
Session IIIa: Run-Time Reconfiguration
Daniel Mesquita, Universit? Montpellier II
Fernando Moraes, Pontif?cia Universidade Cat?lica do Rio Grande do Sul
José Palma, Pontif?cia Universidade Cat?lica do Rio Grande do Sul
Leandro Möller, Pontif?cia Universidade Cat?lica do Rio Grande do Sul
Ney Calazans, Pontif?cia Universidade Cat?lica do Rio Grande do Sul
pp. 177a
Kris Gaj, George Mason University
Tarek El-Ghazawi, George Washington University
Nikitas Alexandridis, George Washington University
Jacek R. Radzikowski, George Mason University
Mohamed Taher, George Washington University
Frederic Vroman, George Washington University
pp. 177b
Herbert Walder, Swiss Federal Institute of Technology
Christoph Steiger, Swiss Federal Institute of Technology
Marco Platzner, Swiss Federal Institute of Technology
pp. 178b
Session IIIb: Applications
Matjaz Verderber, University of Ljubljana
Andrej Zemva, University of Ljubljana
Andrej Trost, University of Ljubljana
pp. 179a
Nitin Srivastava, Louisiana State University
Jerry L. Trahan, Louisiana State University
Ramachandran Vaidyanathan, Louisiana State University
Suresh Rai, Louisiana State University
pp. 180a
Keynote II
Session IV: Parallelization Techniques
Poster Session
H. S. Laskaridis, Aristotle University of Thessaloniki
G. I. Papadimitriou, Aristotle University of Thessaloniki
A. S. Pomportsis, Aristotle University of Thessaloniki
pp. 183a
Siva Nageswara Rao Borra, Indian Institute of Technology at Madras
A. Muthukaruppan, Indian Institute of Technology at Madras
S. Suresh, Indian Institute of Technology at Madras
V. Kamakoti, Indian Institute of Technology at Madras
pp. 184a
Sýddýka Berna Örs, Katholieke Universiteit Leuven
Lejla Batina, Katholieke Universiteit Leuven and SafeNet BV
Bart Preneel, Katholieke Universiteit Leuven
Joos Vandewalle, Katholieke Universiteit Leuven
pp. 184b
Gael Rouvroy, Universite Katholique de Louvain
Francois-Xavier Standaert, Universite Katholique de Louvain
Jean-Jacques Quisquater, Universite Katholique de Louvain
Jean-Didier Legat, Universite Katholique de Louvain
pp. 185b
R. Henftling, Infineon Technologies AG
W. Ecker, Infineon Technologies AG
A. Zinn, Infineon Technologies AG
M. Zambaldi, Infineon Technologies AG
M. Bauer, Infineon Technologies AG
pp. 187a
C. Grabbe, University of Paderborn
M. Bednara, University of Paderborn
J. von zur Gathen, University of Paderborn
J. Shokrollahi, University of Paderborn
J. Teich, University of Paderborn
pp. 189b
Zdenek Pohl, Institute of Information Theory and Automation
Jan Schier, Institute of Information Theory and Automation
Miroslav Licko, Institute of Information Theory and Automation
Antonin Hermanek, Institute of Information Theory and Automation
Milan Tichy, Institute of Information Theory and Automation
Rudolf Matousek, Institute of Information Theory and Automation
Jiri Kadlec, Institute of Information Theory and Automation
pp. 190a
Oliver Faust, Ngee Ann Polytechnic
Bernhard Sputh, Ngee Ann Polytechnic
Darran Nathan, Ngee Ann Polytechnic
Sana Rezgui, Ngee Ann Polytechnic
Andreas Weisensee, Ngee Ann Polytechnic
Alastair Allen, University of Aberdeen
pp. 191a
Matteo Canella, Universit? di Ferrara
Filippo Miglioli, Universit? di Ferrara
Alessandro Bogliolo, Universit? di Urbino
Enrico Petraglio, Ecole Polytechnique F?derale de Lausanne
Eduardo Sanchez, Ecole Polytechnique F?derale de Lausanne
pp. 193
Workshop 9: Workshop on Communication Architecture for Clusters — CAC
Session I: Communications Hardware
Christian Kurmann, ETH - Swiss Institute of Technology
Felix Rauch, ETH - Swiss Institute of Technology
Thomas M. Stricker, ETH - Swiss Institute of Technology
pp. 196b
Geir Horn, SIMULA Research Laboratory
Olav Lysne, SIMULA Research Laboratory
Tor Skeie, SIMULA Research Laboratory
pp. 197a
B. Caminero, Univversita de Castilla-La Mancha
C. Carrión, Univversita de Castilla-La Mancha
F. J. Quiles, Univversita de Castilla-La Mancha
J. Duato, Universita Politécnica de Valencia
S. Yalamanchili, Georgia Institute of Technology
pp. 197b
Session II: Network Interfaces and Collective Communication
Fernando G. Tinetti, Universidad Nacional de La Plata and Universidad Aut?noma de Barcelona
Emilio Luque, Universidad Aut?noma de Barcelona
pp. 198b